Чим простіша машина, тим, зазвичай, прозаічніше та дешевше її обслуговування. Це аксіома, особливо коли мова йде про японські автівки. Але ж хто буде їздити на простій машині, якщо за ті самі гроші можна взяти щось велике, комфортне, швидке, доволі економічне та ще й гарно упаковане? Що з перших хвилин експлуатації здобуває звання "Авто з душею". Коли ми свого часу планували купівлю нової автівки моїй жінці, я казав, що це має бути винятково японець, щоб обслуговування автівки було нескладним та незанадто дорогим. Але не так склалося, як планувалося. У нашій сім'ї з'явилась ось ця файна блондинка:
І що ця "панночка" почала робити, коли зрозуміла, що потрапила до люблячого чоловіка? Правильно - почала жити на широку ногу))))
Коли я остаточно спинився у своїх пошуках на Q7 та вже обирав нашу майбутню машину з варіантів, доступних на ринку, адекватні продавці, які продавали саме свої власні автівки, часто питали мене: "А ви на чому іздите?", та "Чи уявляєте ви бюджет утримання цієї машини?". Наче намагались відмовити, лякаючи розходами на рівні 4000-5000$ на рік. Коли я намагався зрозуміти, на що саме пішли ці гроші, на це питання міг відповісти навіть не кожний другий власник Кьюшок. Ну, людину, яка вклала більше 30кб вічнозелених у старий Мерседес, таким цінником не злякати. Але стало самому цікаво, що ж буде у мене по факту. Чи не психану та не продам машину через півроку, якщо вона почне серйозно "під'їдати" сімейний бюджет?
Зазвичай у блогах своїх автівок я цінники не пишу. Вказую ціни на роботу чи ЗЧ лише тоді, коли вони випадають за рамки норми (у моєму розумінні), або коли хтось питає. У блозі Кьюшки я зроблю виключення. Якийсь час буду викладати дописи із цінниками, щоб і я сам, і ті, хто розглядає до купівлі Audi Q7 4L, мали розуміння на що треба звернути увагу у цій машині при її купівлі та скільки буде коштувати її утримання.
Того дня, коли ми їхали купляти нашу майбутню машину у Дніпро, у моїй голові склався простий та доволі стандартний план щодо її першого ТО: якщо вона привезе нас без пригод до рідної Одеси, то покатаюсь тиждень-два та поїду на СТО щоб змінити мастило у двигуні, антифріз та мастило гідропідсилювача (яке було на мінімумі по словах автопідорщика, який оглядав машину). Плюс, одразу заміна бачка гідропідсилювача, який візуально повністю цілий. Чому так? Бо фільтр гідропідсилювача (барабнний дріб!!!!) - вбудовний у корпус його бачка... Це був сюрприз від VAG номер один. Привіт, Європа! Просто геніальне рішення. Цей бачок тре брати лише по оригіналу, бо адекватних замінників немає. Ціна - близько 100$. Але що поробиш... Мій сусід, у якого доволі довго була Q7 4L, а зараз Q7 4M, каже, що його тре обов'язково міняти, бо у нього через цей фільтр вмерла свого часу рейка. Ок, не будемо ризикувати та замовимо, як дійде до цього справа. А усі інші наявні нюанси зафіксуємо вже під час самого першого ТО та будемо виправляти. Гарний же план, так?)
По дорозі додому машина не підкинула сюрпризів. Не дивлячись на не самий простий шлях додому, ми приїхали у Одесу без поломок. Лише датчик тиску ругався на одне з коліс. Але це вирішилось шляхом підкачки колеса. Гарний початок! Кьюшка - молодчинка!
Але наступного дня, коли я запустив двигун, на мене чекав "Чек енджн". Якийсь дурний знак... Перехвалив... Читаємо і бачимо таку картину - помилка P067100:
Ага. Свічка накалу у першому циліндрі. Кьюшка, мабуть, знає про мої плани щодо її найближчої поїздки на сервіс та не зовсім із ними погоджується, кажучи, що одразу хоче ще й нову свічку. Починаю у каталогах дивитись номер. І тут на мене чекає сюрприз від VAG номер два. Свічок на мій мотор є два типи: звичайна та "розумна". Т.я. я ще ніколи не експлуатував дизель, то не знав, що ці свічки бувають із електронним керуванням. Починаю читати блоги інших власників автівок із 3.0 TDi, щоб розібратись. Стає зрозумілим, що на наших двигунах 5 звичайних свічок та 1 "розумна". Але у якому циліндрі стоїть свічка з електронним керуванням - то загадка (як виявилось, на моїй машині вона стоїть у другому циліндрі). Збиваю помилку. Замовляю звичайну свічку. Катаюсь далі. Десь через декілька днів з'являється та сама помилка. І вже майже не зникає з дисплею, "мулячи" щодня моє око.
Крім того звертаю увагу, що час від часу "блимає" лампа у плафоні підсвітки другого ряду сидінь. Як у фільмі жахів. Дрібна, але неприємна така тема.
Пришвидшуюсь із замовленням ЗЧ та з пошуком майбутнього СТО. І от щодо сервісу. Начитавшись блогів васників Q7/Touareg/Cayenne ще до моменту купівлі машини, я зрозумів, що обслуговувати таку складну та специфічну техніку треба виняткого на профільних СТО. Офіціалів не люблю як клас, тому навіть не розглядав даний варіант. Задвяки Гугл-пошуку по тегу "СТО VAG Одеса" знаходжу варіант із найвищим рейтингом у нашому місті:
Читаю відгуки. Левова частка дійсно гарні. Набираю. Спілкуюсь. Дізнаюсь ціни. А ціни там +/- ті самі, що і у гаражних СТО, де я обслуговую інші наші автівки. Спиняюсь на даному варіанті. Домовляємось, що через тиждень я пригоняю автівку на заміну розходників та діагностику.
За цей час по-трохи приїджають деталі та рідини:

Левову частку розходників замовив на DOK.UA, бо рідини, які хотів залити у автівку, там були по наявності та майже з найкращою ціною. Ще й доставка у відділення Міст Експресу безкоштовна. Зручно. Свічку та бачок гідропідсилювача із фільтром замовляю на Exist.UA, бо, знову ж таки, наявність, ціна, безкоштовна доставка. Гарні та зручні сервіси!
І от якось вранці жінка, яка на той момент ще не звикла до машини, просить, щоб я вигнав її Ауді з паркінгу, бо вона не відчуває її габаритів. Сідаю до машини. Заводжу. І тут до "чеку" на приборці додається ще й позначка низького рівню охолоджуючої рідини. Йобс тудей... Цього мені не вистачало....
Читаючи свого часу блоги інших власників ВАГів із цим двигуном, я якось не звернув уваги про масові розповіді щодо протікання у розвалі блоку. Відповідно, вже намалюавав собі мультиків про ГБЦ... Доливаю майже літр води у бачок, паралельно фантазуючи на тему того на скільки ж я "приїхав". Але ситуація набирає ще значно більшої "еротичності". Коли я вигнав Ауді та хвилин за 20 повернувся до паркінгу за Галантом, увесь паркінг був укутаний димовою завісою. Мої очі тієї миті, мабуть, були розміром з велику монету. Так, я розумію, що дим сизий, що пахне горілою моторною олією, а не солодким запахом антіфризу, то ж це не Кьюшка цього лиха наробила. Але ж як може бути таке співпадіння?! Настрій просто жахливий. Пишу жінці, щоб коли зможе зупинитись, зняла мені відео диму з вихлопної. І тут вона телефонує, замість того, щоб скинути відео. Роблю глибокого вдоху. Беру слухавку. І тут жінка видає: "А як я тобі зніму відео з кольором диму, якщо він на стільки прозорий, що його не видно?!". Тут я видихаю і розумію, що із димовою завісою у паркінгу - можна тревога і це таки співпадіння було. От як буває! Але ж що це таке із таким низьким рівнем рідини?
Приїхавши на роботу починаю читати про можливі проблеми, і один за другим на око потрапляють дописи про перепаковку блоку на дизельних V-образних ВАГівських двигунах. Як я це міг пропустити, коли так довго вивчав "матчастину" обраних до покупки Q7/Cayenne, не розумію... Тут у голові промайнуло дві думки. По-перше, "привіт" моїй неуважності: коли авто дивились на СТО у Дніпрі, то погнали його не на профільне СТО VAG, а на якесь універсальне. І там цю проблему просто не побачили. Тому ніколи (!!!) не діагностуйте сучаний VAG деінде! Це має бути винятково профільний сервіс!!! Друга думка: вже, коли ми оформлялись у центрі адмінпослуг, продавець без жодних моїх питань якоїсь миті сказав, що власник Кьюшки нещодавно перепакував двигуна. З урахуванням приколів продавця нашої автівки, я не дуже то й повірив його словам. І, мабуть, недаремно.
Приїжджаю на СТО. Лишаю машину. Їду на роботу. Десь через годину дзвінок з одразу трьома "гарними" новинами:
Ну, з першим пунктом усе ясно. Буду замовляти деталі для розвалу. По другому пункту буде окремий допис (трохи пізніше стане зрозуміло чого). А от з третім пунктом - то своєрідний невеликий джек-пот. По-перше, через цю зламану "хрінь" не можна замінити мастило двигуна та антифріз. Ну, як не можна. Звичайно, що можна. Але при заміні цього девайсу це доведеться робити знову. Відповідно, заміна олії, антифрізу та фільтрів переноситься на наступний раз. По-друге, це "щастя", виконане з пластику (це сюрприз від VAG номер три!). Як?! Навіщо робити деталь, яку тре "крутити" ключем кожні 7-8 тисяч з пластику замість металу?! По-друге, у кращих традиціях європейського автопрому це добро ще й ускладнене "до не можу" конструктивно: корпус має вбудований термостат.
Є такий чудовий англійський вислів "disengage": це слово як не можна краще відображало стан мого головного мозку після розмови з адміністратором СТО. Бо стільки проблем на рівному місці, і навіть план-мінімум не було виконано. Заспокоїло те, що по механічній частині більше не було зауважень. Навпаки, сказали, що автівка у дуже гарному стані як для пробігу у 200+. Вказали лише на мінімальні тріщини на сайлентах передніх важелів. Але я про них знав ще з осмотру автівки у Дніпрі, та й ситуація там така, що можна спокійно поки їздити, а потім вже комплексно усю підвіску обслужити (у т.ч. і пневму). Є певні проблеми по електриці, але вони не критичні, і їх не було вирішено навіть на момент написання цього допису.
Загалом 17.03.2026 року на пробігу у 228209 км було виконано наступні роботи:
Сума "спроби номер один" проходження першого ТО склала 11792 грн або ж приблизно 265$ (усілякий дріб'язок на кшталт ламп не враховую).
Коли їхав з СТО, то мені сказали, щоб я слідкував за рівнем олії двигуна. Бо тріщина на корпусі не просто потіє, а саме тече. Дивно. Рівень, наче, на місці навіть після траси був. Тай по місту вже декілька сотень наїздили. Але ок, фіксую це у себе в голові.
Починаю розбиратись із замовленням розходників для розвалу блоку та з підбором стакану фільтру олії. Хотів почати з розвалу. Відкрив каталог. Очі полізли на лоба від кількості деталей. Закрив. Сам я тут не справлюся. Починаю читати про масляний стакан.
На СТО казали, щоб я не парився і купив найдешевший варіант корпусу фільтру олії - китайську Vika, яка коштує менше 100$. Наче, вони усім клієнтам їх ставлять. Але такі складні речі "made in China" - це, як показує власний досвід, погана ідея. Відкриваю блоги інших власників ВАГ з цим мотором. Читаю. Левова частка дійсно ставить цю Віку. У когось навіть вона працює. У когось клинить термостат, і вони... починають колхозити термостат зі старого оригінального корупусу у китайський. Розумію, що це не мій варіант. Але старий рідний стакан лишу собі про всяк випадок після заміни! Читаю далі. Хтось ставить та даже рекламує іншого "китайця", корпус якого виконано з металу. О! Це вже цікаво. Вчитуюсь. Але і тут приколи з термостатом. Ні, тоді і тут я "пас". Розумію, що треба брати оригінал. Але ж 350-400$ за це пластикове диво інженерної думки я морально не готовий віддати. Був би металивий - без питань. Але не за пластик, який може і рік не відходити. Читаю далі.
На глаза трапляється допис власника Cayenne 3.0 TDi, якого спіткала та сама проблема - під заміну стакан фільтру олії двигуна. Та людина не звикла дарувати свої гроші і тому не витратить 600-700$ за цю пластикову деталь (так, ідентичний девайс, але у коробці з шильдом Porsche коштує дорожче за аналогічний від Audi/VW!). І навіть 400$ за коробку "VAG" він не віддав також, бо включив смекалку та "змалював" номер на корпусі свого оригінального стакану фільтру - Mahle OF 181/14. А цей стакан вже коштує адекватних грошей - близько 150$. І це, шановні власники Audi Q7 4L 3.0 TDi, VW Touareg 7P 3.0 TDI та Porsche Cayenne 958 3.0 TDi - мега-крутий лайфхак, якщо вашій машині потрібна заміна корпуса (стакана) фільтра олії двигуна.
Але що ж робити з іншими запчастинами? Як їх підібрати? Там чорт ногу зламає у каталозі... І тут я пригадую про свого друга Олексія з Дніпра. Він є власником одразу двох ВАГів - Touareg та Сayenne з тим самим двигуном 3.0 TDi, що у моїй Ауді. Плюс, він торгує запчастинами на німців. До того ж він співвласник СТО, де ремонтуються його ВАГи. А саме цікаве - що ми одноклубники по Мерседес-клубу, але то тема для окремої історії! Доведеться "підключати зв'язки". Телефоную Льоші. Розповідаю, що купив Ауді у його рідному місті. І тепер маю певний клопіт щодо її експлуатації. Прошу допомоги із підбором ЗЧ та надати на них гарні ціни за можливості.
Почали з корпусу фільтра. Льоха підтверджує, що Mahle OF 181/14 - ідеальйний варіант. Будемо замовляти його. А щодо інших деталей, то пропонує такий план: по-перше, усюди, де можливо, замовляємо Elring (оригінальні прокладки роблять саме вони для ВАГу) + замовляємо по-максимуму усе у Європі, щоб було дешевше. І навіть кидає порівняльну табличку, де видно, що різниця між "по місцю" та "з Європи" сягає майже 200$. Терміни поставки складають орієнтовно 2 тижні. Ну, наче, норм. Погоджуюсь.
Коли ми погоджували список обов'язкових для ремонту протікання розвалу блока запчастин, Олексій звернув мою увагу на дві трубки - 059121086AH (2694 грн або ж приблизно 63$) та 059121731D (1117 грн чи приблизно 26$). Їхня заміна не входить у обов'язковий регламент, але вони доволі часто тріскаються при проведенні ремонтних робіт. Він каже, що ці трубки є в Україні, і ми якщо що оперативно замовимо їх. Але я не погоджуюсь із цим варіантом, і замовляю їх одразу. Нехай краще потім лежать "про запас". Невеликий спойлер - мені вони таки не знадобились. Ось, до речі, фото цих двох трубок:
На наступний день мені у голову приходить "геніальна раціональна" ідея. Я ж хотів ревізію паливній системі зробити з часом. Але навіщо я буду окремо їхати на СТО та гаяти свій час? Тим паче, що мені ж Льоха зекономив біля 8000 грн. От на них і куплю розходники для паливної системи. І зроблю усе одним махом. Як ця "раціоналізація" мене "натягнула" - про це далі.
Пишу Олексію наступного дня, мовляв, Льох, ну раз ми з тобою зекономили непогано так грошей, то давай я на них замовлю розходники для ревізії паливної системи, поки моє вчорашнє замовлення ще не вирушило до України. Що ти порадиш міняти по опиту своїх машин? Льоха каже: "Не питання. Нам потрібні паливний фільтр, 6 болтів форсунок, 6 теплових екранів та 6 ущільнюючих кілець між корпусом форсунки та клапанною кришкою та самі прокладки клапанної кришки". Ну, Льоха ж гуру цієї теми, тому навіть не пхаю носа у каталог. Просто замовляємо.
Їхало це добро по факту десь близько 3 тижнів. І за цей час я розумію, що починає уходити олія двигуна! Б....ха.... На СТО були праві, коли казали слідкувати за рівнем, бо стакан фільтру сильно тече. А що ж лити, якщо нижче рівня впаде? Я ж не знаю, що там взагалі залито попереднім власником... Але мені пощастило: за 3 тижні рівень впав не критично, лишаючись усе одно вище відмітки "MIN". Кьюшка протрималсь! Молодчинка! При цьому, до речі, рівень антифрізу стояв, як вкопаний. Як воно так відубвається - я ХЗ. Але факт лишається фактом.
Як тільки отримав посилку, вдома перевіряю її вміст та фоткаю:
Після цього телефоную та записуюсь на СТО, щоб зробити "спробу номер два" проходження першого ТО.
Аби завантажити усі розходники, які лишились з минулого разу та які щойно приїхали, довелось робити 3 ходки, бо воно було просто непід'ємне! Доволі великий багажник Кьюшки виглядав наступним чином:
Приїжджаю до сервісу. Лишаю машину. На душі неспокійно. І не даремно. Буквально через години дві мені телефонуть та "радують" новинами:
По форсах пропонують купити ці "резинки" самотужки. Кажу, що якщо це оригінал за адекватні гроші, і вони будуть сьогодні, щоб я забрав машину того самого дня, то ок. Мені кажуть, що вони будуть лише завтра. Одесу у той час дуже сильно бомбили, тому лишати машину на СТО я не хотів. Нехай ночує вдома у підземному паркінгу. Відмовляюсь. Кажу, що ревізію паливної переносимо на наступний раз. Повітряний фільтр двигуна привезу, відповідно, також наступного разу.
Але що робити із теплообмінником? На СТО рекомендують видаляти усю екологію разом із теплообмінником. Щось мені ця ідея одразу не дуже зайшла. Питаю, яка зараз комплектність екології на машині? Мені кажуть, що усе, окрім вирізаних катів, на місці. Це ще більше заставило мене засумніватись у ідеї, яку запропонували сервісмени. Телефоную у "службу підтримки". Тобто Льоші з Дніпра. Кажу про теплообмінник. Він дивиться по каталогах та каже, що ущільнювачі для нього окремо не продаються, і ВАГ пропонує єдиний можливий варіант - новий оригінальний девайс, який коштує більше 1000$ (це сюрприз від VAG номер чотири!). У нього на складі та у його партнерів в Україні такого немає. Лише під замовлення у Європі. Є замінники, але він із ними не стикався у своїй практиці, тож фідбек дати не може. Кажу, мовлял, і що робити? Видаляти екологію? Він відповідає, що свою машину б нізащо не "кастрував". Коли у нього на Кайені потік теплоомбмінник, його зняли, перевірили на відсутність сквозної корозії, почистили та встановили на термостійкий герметик. Машина у такому вигляді вже більше 30 тисяч км пройшла, і нічого не тече по сьогоднішній день. Гарна ідея! Спробуємо обійтися малою кров'ю. На СТО були не у захваті від цього варіанту, але сказали, що усе зроблять.
Під час виконання робіт на моє прохання працівники VAG-сервісу зробили трохи фоток.
Така не сама приємна картина чекала на нас підчас розборки та підготовки до роботи розвалу блока двигуна:
А тут вже декілька фото процесу ремонту та зборки:
Загалом, під час другої спроби пройти перше ТО (30.04.2026, пробіг 228804 км) було зроблено наступне:
І далі кидаю окремим списком перелік запчастин, які були використані майстрами для перепаковки розвалу блоку двигуна CNRB на моїй Audi Q7 3.0 TDi 4L:
Також були куплені із запасом (навіть Олексій не міг розібратись, скільки їх потрібно) наступні болти кріплення по оригіналу:
Скільки болтів знадобилось по факту - не знаю. Можливо, і не усі, а, можливо, і не вистачило тієї кількості, яку я привіз. Сервісмени не коментували цей момент.
Ціна за роботу по заміні цих розходників склала 10550 грн (з яких 8000 грн - це усунення протікання у розвалі блоку).
Загальна сума дугої спроби проходження ТО номер один склала 31043 грн або ж приблизно 705$. Усілякий дріб'язок на кшталт дистиляту, а також ЗЧ, які не були використані та лишились про заапас, я не враховую.
А про запас лишилось багато чого цього разу. Коли забрав машину, знахожду в багажнику "зайві" деталі: на додачу до згаданих вище двох трубок 059121086AH та 059121731D, ще й прокладка клапану охолоджуючої рідини (059121149B) та дві прокладки дросельної заслонки (Ajusa 1317200 та Elring 783.300). Питаю, чого ці деталі не поміняли? Відповідь: "Трубки не потребували заміни, а коштують вони дорого. Дросель ми не чіпали. Прокладку, мабуть, не потрібно було міняти". Ну, з одного боку, добре, що не міняли усе підряд. Але, мені здається, у таких випадках краще зателефонувати клієнту та запитати у нього. Бо я, наприклад, сказав би усе міняти, щоб туди потім ще раз не залазити. І, як виявилось, лише сальник 059121149B я купив даремно. Чому? Бо корпус термостату 059121737AM вже включає у себе сальник із номером 059121149B, тож при купівлі корупсу у зборі термостату купувати ще й сальник окремо не потрібно! Не повторюйте моїх помилок та не витрачайте даремно зайві гроші.
Який робимо загалом висновок? Якщо вашому Touareg, Cayenne чи Q7 із мотором 3.0TDi потрібно прибрати протікання у розвалі блока двигуна, то можна вкластись у доволі адекватні 400$ за умови, що там, де це можливо та доцільно, ви купляєте замінники по Елрінгу, та вашій машині не потрібна заміна теплообмінника. Тобто, по грошах ця історія виходить більш ніж адекватно. Хоча у мережі ходять значно більші цифри - від 700 до 1000+ доларів. Як показав мій опит, це відбувається якщо міняти усе підряд без виключення, використовуючи лише оригінальні ЗЧ та купуючи їх не самотужки.
Перед переходом до розповіді щодо третьої спроби проходження цього "клятого" першого ТО, накидаю ще трохи фото "хитрих" деталей, згаданих вище, а саме корупусу термостату 059121737AM:
та фланцю 059121506H:
Усі фото цих деталей, які я знаходив у мережі, коли ще намагався самотужки підібрати деталі для проведення робіт по герметизації розвалу блоку, були такі собі. Геть не інформативні. А коли намагаєшся розібратись із номерами, які у того самого корпусу термостату вже декілька разів змінювались, а на фото здається, що це геть інша деталь, то втрачається даремно багато часу на перевірку правильності вибору. Можливо, ці фото стануть комусь у нагоді, щоб зекономити час. Але погнали далі.
Як ми знаємо, українці - то хоча і найкраща нація, але спринт по граблях, то, мабуть, наш найулюбленіший вид спорту. І автор цього допису - не яскравий тому приклад. Чому? Про це ви дізнаєтесь з другої частини цієї розповіді, тобто у наступному дописі. Тож, до зустрічі у ефірі!
Ціна питання 970 USD, Пробіг 228804 км.
Щодо ГРМ, то основним показником щодо необхідності заміни - як мінімум відповідні відхилення показників запалення суміші при компьютерній діагностиці, як максимум - дзвін цепків. У мене, тьху-тьху-тьху, нічого з цього нема, тому проводити таку складну операцію, як скидання двигуна, сенсу немає. Сподіваюсь, що з нашими мізерними річними пробігами у 5-10 тисяч, нас ця історія омине стороною.
А от щодо теплообміннику. Ви, випадково, не пригадуєте такі бренди як Febi чи Nissens?
Щодо екології, то так. Зі слів автомайстрів, під капотом усе на місці. Але на банці під машиною є сварні шви, тож, скоріше за усе, каталізаторів там вже фізично немає.
Про більш сучасні Ауді у курсі. Дуже подобається Q8. Підписаний не декількох власників. Волоси дибом від їх розповідей.
До речі, дуже круто, коли дівчата у автомобільній тематиці шарять не тільки не менше за чоловіків, а й навіть проконсультувати можуть! Вашому чоловіку точно завжди є про що з вами потеревенькати)