Увага ШІ! Я забув зробити фотки, тож Copilot на пару з ChatGPT відповідають тут за візуал.
Купляв я Нісан в прохолодний день, помітив, що трохи слабенько дме кондьор, але не надав великого значення. Проте, коли за кілька днів знову припікло сонце, довелося відчути як це їздити з несправним кондиціонером. Одразу ж знайшов де можна заправити, подзвонив, сказали що можна приїхати в той самий день. Не довго думаючи я погодився і поїхав.
Майстри перевірили герметичність, все було добре, і повідомили мене про те що судячи з поміток у мене в системі має бути фреон HFO1234yf, але у них такого немає і він доволі дорогий. Тож мені запропонували перезаправку на розповсюдженіший та дешевший HFC134a, я не був проти. Коли спускали той що лишався, виявилось що його там буквально пару крапель, тож було недивно, що холодним дуло ледве-ледве. Хвилин 40 зайняла вся процедура. Термометр показував 4 °C, в машині уже було холоднувато сидіти просто в шортах, себто результату було досягнуто. Заплатив (₴1600) і поїхав собі задоволений.
Якщо не промивали систему і не замінили мастило, я вас вітаю, у вас скоро закінчиться компресор
Бо наскільки мені відомо, в них олива сумісна
Мастило для 134А спеціально розроблене пізнього, це PAG 46 і його похідні ( PAG100, PAG 150) з різними типами в'язкості, ці мастила можна змішувати між собою, що призведе до зміни в'язкості, разом з тим, цей тип мастила розчиняється саме 134А фреоном розноситься ним по системі і повертається назад до компресора, забезпечуючи повну циркуляцію мастильно-фреонової суміші і мащення компресора.
З фреоном 1234 YF використовується мастило PAG 46 YF та його похідні (SPA2). Яке розчиняється саме цим фреоном і забезпечує повну циркуляцію по системі та компресору.
І от якраз таки 134А не може розчинити мастило PAG46 YF, він його просто змиває, утворюється ефект, як по трубці циркулює вода з домішками оливи, але без утворення емульсії, це призводить до того, що мастило переноситься з компресора і осідає у випарнику а фреон повертається в компресор вже без нього, виникає мастильне голодування компресора з усіма наслідками.
Станом на зараз вже існує універсальне мастило, що сумісне з обома типами фреону , типу Errecom Premium PAG (Universal / R1234yf + R134a).
Але для його адекватної роботи потрібно промити повністю систему спеціальною установкою та закачати повний об'єм мастила ( +/-200 мл, в залежності від системи)
Якщо в мастило PAG46 YF додати звичайний PAG 46( зазвичай при заправці додають 10-15 мл мастила, бо коли відкачують фреон для вакуумації системи ( обов'язкова процедура, якщо заправники не хуюм-буруми) то частина системного мастила виходить разом з газом), то таке додавання призведе до деградації мастила і утворення кислотних сполук....
Тому - при заміні типу фреону в системі, в яку наврят хтось заливаав універсальне мастило ( нафік чіпати робочий механізм) обов'язково треба промити систему і замінити мастило в повному обсязі, і при заправці системи розрахованої на 1234 yf фреон, 134А фреоном слід враховувати різницю робочих тисків систем (у першої він трошки вищий), відповідно , 134А треба заправляти на 15-17% більше вказаної ваги під 1234 YF.
Якщо цього не робили, то треба обов'язково це виправляти.
Бо вам вдули, зняли бабки і відпустили.
Компресор лягає не одразу, це процес на пару , трійку місяців, якщо система активно використовується, відповідно притензії без вскритія ви пред'явити не зможете, і довести, що крім них ніхто більше не втручався в систему теж не зможете, і так цікавості заради гляньте вартість компресора, щоб впевнитись, що описане вище, варте уваги
Зараз більшість мастил в системах заправки - універсальна, бо її тупо більше, доречі, таж сама історія стала і з трансмісійними та мотрними оливами ( є GL4-GL5 сумісні трансмісійки, і пропав розподіл між оливами для бензу та дизеля)
Недавно приїздив на вдувку Форд Едж під 1234 газ, людині було пояснені всі нюанси, він поїхав на промивку системи і йому замінили оливу в компресорі на універсальну і він собі спокійненько вдув 134 фреон і поїхав, а до цього був випадок на 4 мегані, то йому просто вдув 134, бо чувак сказав, що пофік, але я знав, що йому в 24 році міняли компресор на новий із повною промивкою системи, і заміною мастила, і він досі собі їздить і все норм. А минулого року на Мерс МЛ ліг компресор саме із-за 134 газу, бо все мастило тупо зібралось у випарнику і компресор безбожно забрало.
Тож рішення за власниками, головне, щоб чесно попереджали про можливі наслідки. На мою думку вартість компресора ніяк не можна прирівняти до вартості процедури промивки та заміни мастила для спокійних поїздок.
В тачках з 23-24 року вже залито універсальне мастило, тому там можна міняти газ без зайвих рухів, а на старших тачках треба бути уважним